Program Wychowawczo – Profilaktyczny
Celem ogólnym programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły jest wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży w taki sposób, aby uczniowie byli wrażliwi na potrzeby innych i środowiska oraz przygotowani do odpowiedzialności za własne decyzje.
Wizją Szkoły Podstawowej w Lipnicy jest:
- szkoła będąca wspólnotą opartą na zasadzie partnerstwa, przyjaźni szacunku, i wzajemnej pomocy, a także na zaangażowaniu uczniów, rodziców, nauczycieli w kształtowanie jej wizerunku;
- szkoła, w której każdy uczeń może rozwijać swoje zainteresowania i talenty po to, by twórczo rozwiązywać różnorodne problemy, prowadzić pracę samokształceniową wierzyć we własne siły i możliwości;
- szkoła, w której każdy uczeń czuje się bezpieczny i doceniony, może oczekiwać pomocy i akceptacji ze strony nauczycieli i rówieśników;
- szkoła, w której panuje miła, przyjazna atmosfera, wszystkich łączy życzliwość, wzajemny szacunek.
- szkoła otwarta na środowisko i współpracę ze strukturami samorządowymi i innymi organizacjami działającymi na rzecz edukacji i pomocy społecznej.
Kadrę szkoły tworzy zespół kreatywnych i wszechstronnie przygotowanych do zawodu nauczycieli.
Misją Szkoły Podstawowej w Lipnicy jest wychowanie i wykształcenie człowieka mądrego i dobrego, który ma prawo do odmienności myśli, poglądów, wyboru dróg życiowych, kreatywnego myślenia oraz poszukiwania prawdy, dobra i piękna w świecie.
Uczestnikami i realizatorami Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły są: rodzice, wychowawcy klas, nauczyciele i uczniowie.
W programie wychowawczo-profilaktycznym konieczne treści nauczania, cele wychowawcze oraz kształtowanie postaw uczniów w oparciu o wybrane wartości wzajemnie się przenikają. Cele i zadania wychowawcze oraz oddziaływania profilaktyczne są jednak różne na poszczególnych etapach edukacyjnych. W związku z tym program wyróżnia zadania dla oddziału przedszkolnego i klas I, III oraz zadania dla klas IV-VIII.
Zadanie 1. Wspieranie rozwoju intelektualnego uczniów i wzmacnianie poczucia własnej wartości.
Zadanie 2. Kultywowanie tradycji, obyczajów i wartości chrześcijańskich. Kształtowanie umiejętności komunikacji interpersonalnej.
Zadanie 3. Ochrona zdrowia psychicznego, fizycznego i profilaktyka zachowań ryzykownych/problemowych. Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci.
Zadanie 4. Kształtowanie postaw prozdrowotnych i proekologicznych. Motywowanie do zdrowego i aktywnego stylu życia.
Kalendarz imprez i uroczystości szkolnych
- Rozpoczęcie roku szkolnego
- Rocznica Września
- Dzień Chłopaka
- Dzień Komisji Edukacji Narodowej
- Dzień Papieski
- Dzień Misyjny
- Narodowe Święto Niepodległości
- Andrzejki
- Mikołajki szkolne
- Dzień Babci i Dziadka
- Dzień Bezpiecznego Internetu
- Bal karnawałowy
- Pierwszy Dzień Wiosny
- Dzień Ziemi
- Święto Konstytucji 3 Maja
- Światowy Dzień bez Tytoniu
- Dzień Rodziny/Dzień Matki, Dzień Dziecka, Dzień Ojca
- Zakończenie roku szkolnego
Kalendarz imprez i uroczystości przedszkolnych
- Dzień Kropki
- Powitanie jesieni
- Dzień Chłopaka
- Dzień Uśmiechu
- Dzień Kundelka
- Dzień Nauczyciela
- Narodowe Święto Niepodległości
- Dzień Kredki
- Andrzejki
- Dzień Anioła
- Powitanie zimy
- Dzień Pingwina
- Dzień Babci i Dziadka
- Bal karnawałowy
- Dzień Kota
- Dzień Wody
- Powitanie wiosny
- Dzień Kobiet
- Dzień Konia
- Dzień Ziemi
- Dzień Flagi
- Dzień Matki
- Dzień Dziecka
- Powitanie lata
- Dzień Ojca
- Pożegnanie starszaków

Od grudnia 2021 r. nasza szkoła realizuje działania profilaktyczne z nowej inicjatywy, „Nawigacja w każdą pogodę” (NWKP), opracowanej przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej.
Inspiracją do jej powstania były wyniki najnowszych badań i doświadczeń IPZIN opisanych w formie wniosków i rekomendacji z obszaru wychowania, profilaktyki i zdrowia psychicznego zawartych w raporcie pt.: “Jak wspierać uczniów po roku pandemii?”, który powstał na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki na początku 2021r.
NWKP została opracowana zgodnie z koncepcją 9 wskazówek radzenia sobie w sytuacji kryzysowej; realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi. Program angażuje uczniów, rodziców i nauczycieli klas 6-8. Pierwszym działaniem jest diagnoza środowiska szkolnego za pomocą aplikacji internetowej, która będzie mieć miejsce w drugiej połowie grudnia 2021 r.