Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Opublikowano 24 czerwca 2022, 07:13

Program ma na celu przede wszystkim wzbogacenie księgozbioru biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze  oraz promocję czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych. Informujemy, że Oddziały Przedszkolne w Szkole Podstawowej w Lipnicy w roku szkolnym 2021/2022 otrzymały wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”.

Za przyznane 3125 zł zakupiono 10 nagród i 165 nowości wydawniczych dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Są wśród nich książki zarówno opublikowane drukiem, jak i zamieszczone na innym nośniku: książki mówione i elektroniczne.

Książki dla najmłodszych kuszą swoją atrakcyjną formą: pachną, grają, posiadają puzzle, POP IT, magnesy, potrafią nawet jeździć! Nie brakuje pozycji na temat kodowania, emocji i sytuacji społecznych, z którymi dzieci spotykają się w życiu codziennym. Ponadto w nowym księgozbiorze przedszkolaków znalazły książki kontrastowe i sensoryczne: podświetl i odkryj, naciśnij i posłuchaj, dotknij i poznaj, są również książeczki z okienkami.

Dużą popularnością cieszą się bestsellery dziecięce: Pucio, Kicia kocia, Bingo, Kot-o-ciaki, Duch wolności, Masza i niedźwiedź, Smefy, Tomek i przyjaciele i wiele innych. Służą one ćwiczeniom rozumienia i mówienia.

Z kolei pozycje, które zawierają duże litery i podział na sylaby, ułatwiają dzieciom opanowanie umiejętności czytania globalnego i czytania metodą sylabową.

Z kolei zakupione wierszyki, legendy, baśnie edukacyjne, atlasy dla dzieci opublikowane drukiem oraz w formie audiobooków i e-booków służą podnoszeniu nie tylko kompetencji czytelniczych, ale i społecznych dzieci przedszkolnych. Wśród zakupionych pozycji mamy również książki w języku angielskim!

Dzieci uczestniczyły również w niezwykłym spotkaniu z twórcą dziecięcym – panią Elżbietą Łubgan-Sołtyską, wzięły udział w warsztatach pisarskich, samodzielnie stworzyły książkę. Odbyło się wiele spotkań, w celu zapoznania ich z najnowszą ofertą naszej biblioteki i porozmawiania o książkach.

W ramach realizacji zadań „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zorganizowano w naszej szkole konkurs plastyczny pn. „Królewny i królewicze z moich ulubionych bajek” . Następnie zorganizowano w bibliotece publicznej w Lipnicy wystawę prac plastycznych dzieci z oddziałów przedszkolnych. Rozdanie nagród z wyżej wymienionego konkursu nastąpi już w przyszłym roku szkolnym. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!