Światowy Dzień Ziemi

Opublikowano 25 kwietnia 2022, 07:06

Dzień Ziemi to największe na świecie święto ekologiczne, obchodzone od 1970 r. Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Każdego roku w ramach obchodów Światowego Dnia Ziemi odbywa się wiele wydarzeń.
22 kwietnia w naszej szkole miały miejsce różne formy aktywności ekologicznej. Wielki Test o Niebieskiej Planecie przeprowadzony w klasach IV-VIII okazał się prostym zadaniem dla naszych Eko-uczniów, a test znajomości lektury pt. „Drzewo do samego nieba” M. Terlikowskiej dla uczniów z klasy III i IV okazał się eko-zabawą. Samorząd Uczniowski przeprowadził konkurs plastyczny na plakat o Ziemi. Niebywałą kreatywnością popisali się uczniowie, wykonując plakaty obrazujące skutki zanieczyszczeń i przedstawiające efekty działań chroniących przed nimi. Na lekcjach techniki uczniowie projektowali Eko- pojazd z wyrobów wtórnych. Najmłodsi uczniowie mogli również wykazać się proekologicznymi działaniami. Wyzwaniem dla nich było „Drugie życie książki”. Ze starych książek wykonali myszki, jeże, domki oraz karmniki dla ptaszków. To były prawdziwe arcydzieła!. Aby naszej planecie było przyjemniej, uczniowie z klasy I przygotowali teatrzyk ekologiczny pt. ” Sznurek Jurka” i zaprosili do jego obejrzenia kolegów z klasy III i zerówki. Biblioteka szkolna również nie zapomniała o tym, tak ważnym dla Ziemi święcie. Zorganizowała Dzień Poezji ph.”Cóż jest piękniejszego niż ( wysokie) drzewa”. Uczniowie z klasy VIII i VI z przejęciem recytowali wiersze o drzewach znanych poetów. Oczywiście nie zabrakło możliwości kształtowania umiejętności literackich: uczniowie z klas IV-VI układali fantastyczne opowiadania pt. „Przygoda w lesie”. Do świętowania tego dnia przyłączyli się także uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej. Zapisywali na wstążkach podziękowania dla drzew za tlen, cień, drewno, schronienie dla zwierząt itp. a potem obwiązywali nimi drzewa rosnące wokół szkoły. Najmłodsi wspomogli ten dzień także wizualnie – wszyscy byli ubrani na kolor zielony, czyli kolor nadziei, która nie pozostawia wątpliwości, że powinniśmy być odpowiedzialni za los naszej planety, bo on jest w naszych rękach. W tym dniu przyznano wiele miejsc i wyróżnień oraz rozdano stosowne dyplomy. Wszystko po to, aby pamiętać, że Ziemia bez nas będzie istniała, ale my bez niej na pewno nie!
Wyniki szkolnego konkursu plastycznego z okazji Światowego Dnia Ziemi zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Lipnicy:
I miejsce: Jakub Micek kl. 1, Marcelina Mokrzycka kl. 5,Emilia Wawrzonek kl. 6
II miejsce: Sylwia Drżał kl. 6, Wiktoria Kata kl. 6
III miejsce: Amelia Puzio kl. 6, Julia Kusik kl. 6, Milena Żarkowska kl. 6